0535 417 38 03

Sosyal Medyada Biz}

Küçükçekmece Endüstriyel Mutfak

Özellikle restoran ve cafe gibi işletmelerde sıkça kullanılan bir endüstriyel mutfak ekipmanı da ızgaradır. Aynı anda birden fazla malzemeyi pişirmek için üretilmişlerdir, genelde boyutları büyüktür.

Izgara Çeşitleri

Kullanılan enerji türüne göre ızgara çeşitlerini inceleyelim.

  • Gazlı ızgaralar
  • LPG’li ızgaralar
  • Doğalgazlı ızgaralar
  • Elektrikli ızgaralar
  • Lavataşlı ızgaralar

Gazlı, LPG’li, doğalgazlı ve elektrikli ızgaraların çalışma mekanizması zaten isimlerinden de anlaşılıyor. Bunlardan farklı olarak Lavataşlı ızgaraların nasıl çalıştığını açıklayalım.

Lavataşlı ızgaralarda mekanizma, ısı kaynağı ve pişirme yüzeyi arasında lav taşları bulunur. Izgara çalıştırıldığında öncelikle bu lav taşları ısınır. Lav taşlarının ilettiği ısı sayesinde yiyecekler pişirilir. Pişirme yüzeyi 450 dereceye kadar ısınabilir.

Lavataşlı ızgara kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta pişirilen yiyeceklerin yağının taşların üstüne gelmemesidir. Aksi takdirde pişirme yüzeyi kolayca alev alabilir

Küçükçekmece endüstriyel mutfak projelerinde kullanılan ızgaraların yapıldıkları materyale göre çeşitleri bulunur.

  • Döküm ızgaralar
  • Grill plate ızgaralar

Adından da anlaşılacağı üzere döküm ızgaralar döküm demirden üretilmiştir. Bu sayede ızgaranın tamamında homojen ısı yayılımı sağlanır. Pişirme yüzeyi yerinden çıkarılabilir şekilde tasarlandıkları için kolayca temizlenebilirler.

Grill plate olarak isimlendirilen endüstriyel ızgara pişirme yüzeyi daha ince ve düz yapıda üretilmiştir. Genelde krom kaplama tercih edilir. Çoğunlukla pişirilen herhangi birşey yüzeye yapışmaz. Ancak yapışsa bile yüzeyin düz ve çıkarılabilir oluşu temizlik açısından kolaylık sağlar.