0532 066 17 58

Sosyal Medyada Biz}

Endüstriyel Mutfak

Endüstriyel Mutfak

İnsan yaşadığı sürece hiç kuşkusuz daima yemek yemek zorundadır. Karnını doyurmak mecburi bir istek. O yüzden dünyada bitmeyecek sektörülerden birisi kuşkusuz gıda sektörüdür. Bu yüzden son yıllarda ülke olarak yoğun bir şekilde açılan restoranlar, lokantalar, fasfood yerleri, self servis kafeler oldukça dikkat çekiyor. Çünkü insanın yaşam tarzı değiştiğinden dolayı yemek yapmaya zamanı olmadığı gibi daima dışarıda zaman geçirdiğinden lokantalar artmaktadır. Bunun için endüstriyel mutfak yeni açacağınız yemek işletmenizde önemli bir husus. Vereceğiniz hizmetin kalitesi hiç kuşkusuz mutfaktan geçer. Çalıştığınız ve çalıştıracağınız kişilerin mutfakta rahat olması gerekiyor. Kullanım amacına uygun olarak üretilecek mutfak tezgahları, arabaları, havalandırma sistemleri daima kaliteli olmalıdır. Paslanmaz, çelikten üretilen mutfak ürünleri işletmeniz açısından önemli bir yer tutuyor. İyi işler daima kaliteli bir ortamdan geçer.

Endustriyel mutfak tercih ettiğiniz zaman her ortama uygun olduğunu göreceksiniz. Tasarımı, dizaynı oldukça yüksek kalitededir. Sektörde hizmet verirken uzun yıllar kullanılmakta, geniş bir yer kaplamakta. Senelerce hiçbir sorun yaşamadan kullanabileceğiniz mutfağınızı güvenerek dizayn ettirebilirsiniz. Kir tutmayan, kullanıldıkça pas oluşmayan tezgahlar, arabalar ve her türlü sistem çalışma ortamınızı kolaylaştıracak. Dilediğiniz bir tasarım varsa bunu sağlayabilir ve değişiklik yapabiliriz. Önemli olan daima müşterinin istediği uygunlukta tasarlayıp sunmaktır.  Müşterilerimizin bu konuda ki istekleri her zaman dikkate alınır ve isteklerine uygun şekilde hareket edilir. Elbette tasarlanacak mutfağın büyüklüğüne göre malzemeler yerleştirilir.

Endüstriyel mutfak kullanımında çok önemli hususlar var ve bunları bilerek hareket edilir. Aşamalarına göre mutfak tasarımı gerçekleşir. Peki, bunlar nelerdir?

  1. Yemeğin yapılacağı hazırlık bölümüdür. Pişirime hazırlanmadan önce malzemeler sıralanır.
  2. Hazırlığın ardından yemeğin pişirilme bölümü de dikkat ister. Davlumbaz, fırın gibi malzemelere ihtiyaç duyulur.
  3. Yapılan yemeklerin ardından bulaşıkların yıkanması var.  Burası son ve bitiş aşamasıdır.

Endüstriyle mutfak hazırlanırken bu aşamalara dikkat edilir. Ayrıca muhafaza edilecek depo, servis yapılırken hareketli servislerin olması, bulaşıkların toplanırken bulaşık arabalarının yer alması gibi detaylara kadar tasarım yapılır. Birçok işletme bu şekilde donanımlı bir mutfağa sahip olduğu zaman önemli faydalarını görür.

Ekipmanınızı paslanmaz çelikten temin ettiğiniz zaman uzun yıllar kullanabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Balık Tezgahları başlıklı makalemizde balık tezgahları, paslanmaz arabalar ve evyeli arabalar hakkında bilgiler verilmektedir.

19 Temmuz 2016
569 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bakirkoy Masaj