0532 066 17 58

Sosyal Medyada Biz}

Endüstriyel Mutfak

Endüstriyel Mutfak

Endüstriyel Mutfak

 

            Endustriyel Mutfak deyince aklımıza ilk gelen nedir?

 

Gittiğimiz işletmelerde, fastfoodcularda, ev yemekleri lokantalarında ya da restoranlarda, Türk ve dünya mutfaklarının yemeklerini bize sunan büyük restoranlarda, cafelerde, bar mutfaklarında, pastanelerde, otellerde, hastanelerde gördüğümüz o büyük mutfaklardan.

 

Genelde bu tarz yerlerde tercih edilen mutfak tipi olması kullanım amacına göre de değişkenlik göstermekte. Nedeni ise paslanmaz yapısı, dayanıklı olması, uzun ömürlü olması, sağlık açısından tehlike arz etmemesi, çok fazla kullanılmasıdır. Avantajı çoktur. Depolama alanları, servis mutfakları, ana mutfak ve raf sistemi büyük ölçüde kolaylık sağlıyor kullanıcıya. Temizlik ve hijyen açısından da avantajı çok.

 

           Endüstriyel Mutfak her kullanıma uygun yapıdadır. Görüldüğü üzere hizmet sektöründe çok geniş bir yer kaplamaktadır. Uzun süreli kullanıma uygun olması işletmenin köklü yapısıyla da bağdaştırılarak uzun süreler kullanılmasında hiçbir sakınca görülmemektedir. Paslanmaz, kir tutmaz, geniş alan sağlar.

 

           Endustriyel Mutfak kullanımının bazı önemli hususları da var. Mesela Ana Mutfak deyince akla gelen 3 temel başlık görüyoruz;

 

1- hazırlık bölümü: Yemek yapımının başlangıcıdır, Yapılacak her türlü yemeğin hazırlığı aşamasıdır.

 

2-pişirme bölümü: Yapılacak yemeğin fırında, ocakta ve davlumbaz fırınlarda pişirilme aşamasıdır.

 

3-bulaşık yıkama bölümü: Sunulan yemeğin ardından bulaşık alma, yıkama ve toparlama bölümüdür.

 

Depo: Derin dondurucu, gündelik depolar ve soğuk odalar. Malzemelerin ve aynı zamanda et-balık gibi ürünlerin belli ayarda dondurucuda kalması sistemi.

 

Servis bölümü: Bu bölümde hazır olan yemeklerin sunuma açılması ya da muhafaza edilmesi aşamasıdır. Soğuk servise sunulacaklar soğuk servis ünitesi bölümüne, sıcak servis edilecekler sıcak servis ünitesi bölümüne, hareketli servisler (sunuma ve satışa açık olanlar) hareketli servis ünitesi bölümüne ve nötr yemekler ise nötr servis ünitesinde bekletilir.

 

Bazı işletmeler (özellikle oteller, cafeler ve pastaneler) açık büfe ya da servis anlayışını benimsemiş ve yemeklerin muhafazası konusunda endüstriyel mutfağın çok avantajını görmüşlerdir ve görmektedirler.

 

Endüstriyel mutfağın birçok çeşidi vardır. Her bir işletme amacına uygun doğrultuda farklı modelde, kullanım hacminde ve mekâna uygun olanı temin etmektedir. Mutfağın yanı sıra kullanılacak tüm ekipman da paslanmaz çelik yapıda olmakta ve uzun süre kullanılmaktadır.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Endüstriyel Mutfak Ekipmanları başlıklı makalemizde endüstriyel mutfak, endüstriyel mutfak ekipmanları ve endüstriyel mutfak malzemeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

29 Haziran 2016
595 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bakirkoy Masaj